Zn-FOSFAT

     Fosfatlama ile aktivasyonun karşılıklı etkileşimi olacak tanımlanabileceğimiz bu kimyasal prosesin sonucunda parçanın yüzeyinde sahip kimyasal bağlı hafif pürüzlü kristallerden oluşan tabaka meydana gelmektedir. Bu kristal tabakası sonrasında uygulanacak boyayla adezyon sağamaktadır ve boyanan yüzeyin atmosferik korozyona karşı mukavemetini artırmaktır.

     Genelde uzun süreli korozyon direncinini gerektiren şartlarda kullanılan çinko fosfatlama sonucunda elde edilen kaplamanın kalitesi demir fosfatlamayla kıyaslandığında daha yüksektir. Boya altı olarak kullanıldığında metal üzerinde 2-4 gr/m2 lik bir kaplama oluşturur.

     Fosfatlama işlemi daldırma ve sprey yöntemini kullanarak uygulanır. Başarılı işlem sonuçları için fosfat çözeltisine yönelik toplam asitliliği, serbest asitliliği değerleri, çinko, flörürlerin içeriği, fostat ağırlığı gibi parametrelerin kontrolü yapılmaktadır. Paslanmaz çelikten imal edilen fosfatlama tankında bulunan kimyasal karışımın sıcaklığı 48-60 °C arasındadır. İşlem 5-6 dakika sürmektedir.

Bize ulaşın.

Bize ulaşmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. Bilgileriniz bize ulaşır ulaşmaz yetkilimiz sizinle iletişime geçecektir.